Sıcak Havanın Çalışanlara Etkisi

strategies-to-improve-productivity-at-work

Yaz aylarının en sıcak günlerinin yaşandığı şu dönemde aşırı sıcakların bize olumsuz etkileri kaçınılmazdır. Bu etkiler özel hayatımızı olduğu kadar iş hayatımızı da büyük oranda etkiler. Verimliliğimizi korumak için önce sağlığımızı korumamız gerekmektedir. Florence Nightingale hastanesi doktorlarından Dr. Bülent Yardımcı aşırı sıcakların insanlar üzerindeki etkilerini ve bu etkileri önlemek için almamız gereken önlemleri aşağıdaki gibi belirtmiştir;

Aşırı sıcak bizleri hem ruhsal, hem de fiziksel açıdan etkiler. Ruhsal açıdan en sık görülen belirtiler; halsizlik, isteksizlik, sıkıntı hissi, dikkat dağınıklığı, tahammülsüzlük ve çabuk sinirlenmedir. Bu durum günlük yaşam temposunu bozar ve iş verimini düşürür.Fiziksel açıdan bir çok belirti görülür. Terli ve soğuk cilt, bitkinlik, susama hissi, kas krampları, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, idrar koyulaşması ilk bulgulardır. Sıcaklık artmaya devam ederse cilt kuru sıcak ve kırmızı bir hal alır, vücut ısısı yükselir, solunum ve nabız hızlanır,davranış bozukluğu, bilinç bulanıklığı gelişir.

Sıcaklardan korunmak ve güneş çarpmasını engellemek için alınacak önlemler şunlardır :

– Mevsime uygun ince ve açık renkli giysiler giyilmeli, sentetik kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Mümkün oldukça pamuklu giysiler tercih edilmelidir.

– Günlük sıvı tüketimi 1,5- 2 lt üzerinde olmalı, sıcaklık arttıkça sıvı tüketimi de arttırılmalıdır. İçecek olarak mümkün oldukça su tercih edilmelidir.

– Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bir öğünde çok yenilmemeli, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca alkol tüketilmemelidir.

– Günün sıcak saatlerinde dışarı çıkılmamalı, serin ve gölge ortamlar tercih edilmelidir.

– Kapalı mekanlar ve iş yerlerinde ortam ve pencereler hava akımına izin verecek şekilde düzenlenmelidir. Isı üreten elektrikli cihazlar daha az kullanılmalı, kullanılmadıkları zaman fişleri çekilmelidir.

– Klimaların son yıllarda kullanımı artmıştır. Doğru kullanıldığında kapalı mekanlarda sıcaklıkla mücadelede en etkin yöntemdir. Klimalar temiz tutulmalı , filtre ve iç temizlikleri periyodik olarak yapılmalıdır. Hava akım yönü, direkt üzerimize gelmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.

Tired Black businessman sleeping near laptop

İş ortamında ve iş dışında maruz kaldığımız aşırı ısı dikkatsizlik, hataların yoğunlaşması, zihinsel ve fiziksel çalışmalarda verim düşüklüğü, yetenek ve becerilerin azalması, iş kazalarının çoğalması, kan dolaşımının zorlaşması ve yorgunluk gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bu gibi olumsuz durumlardan kaçınmak ve verimliliğimizi korumak için mantıklı olan yol uzmanların tavsiyesine kulak vermektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir