Oryantasyon ( İşe Alıştırma )

Oryantasyon_orta

Oryantasyon kısaca işe alıştırma demektir. İşe yeni başlayan çalışanın  mutlaka bir oryantasyon programına tabi tutulması gerekmektedir. Aynı şekilde büyük organizasyonlar için bölüm değiştiren ya da lokasyon değiştiren çalışanlara da uygulanmalıdır.

Oryantasyon her şeyden önce adım adım ve bir program dahilinde yapılmalıdır. Kişinin işe başladığı gün değil daha işe başlamadan oryantasyonun başlaması gerekir. Çalışan ofisine gelmeden önce kendisine mail yoluyla bir bilgilendirme mesajı gönderilmedir. Bu mesajda kendisini nelerin beklediğini, kendisinden nelerin beklendiği, ihtiyaç duyduğu araçç gereç ve hizmetleri nasıl temin edeceği, çalışma düzeni saatleri şirket kuralları gibi birçok şeyin ve oryanstasyon programının işe başlamadan kendisine gönderilmelidir.

Çalışan ilk işe geldiği gün İnsan Kaynakları Uzmanı ve buddy tarafından karşılanmalı, ofis içinde kısa bir gezinti yapıldıktan sonra çalışma yerine götürülmedir. Daha sonra departman arkadaşları ve diğer ofis çalışanlarıyla tanıştırılmalıdır. ilk gün için kendisine iş verilmemeli şirketi ortamı ve ekip arkadaşlarına alışması sağlanmalıdır. 2. günden itibaren oryantasyon programına bağlı kalarak yapılması gerekenler adım adım uygulanmalı ve yeni başlayan kişinin yabancılık çekmeden işe ve ortama çalışması sağlanmalıdır.

Oryantasyon günümüzde şirketlerin gündemine girmeye başlamış olup çoğu şirkette tam olarak olmasa da uygulanmaya çalışılmaktadır. Ancak oryantasyon programı yapmak için görünüşte bir oryantasyon yapmanın ne kişiye ne şirkete bir faydası olmaz.

Oryantasyonu başarıyla yürüten şirketler hem çalışan bağlılığı konusunda hem de kurum imajı açısından diğer şirketlere kıyasla daha noktalara geleceklerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir