Maaş Haczi

Maaş Haczi

Maaş haczi 2004 Sayılı İcra İflas Kanunu 83. maddesine göre işçinin düzenli olarak çalışma karşılığı haketmiş olduğu ücretin belirli bir kısmına icra yoluyla el konulmasıdır.

İcradan Maaş Haczi Yazısı Geldiğinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle zarfın üzerine ya da ajandanıza tebligatın size geliş tarihini mutlaka yazmanız gerekmektedir. Bunun sebebi hukuki sürelerdir. Tebligatı teslim aldığınız tarihten 7 gün içerisinde ilgili kuruma cevap vermeniz gerektiği unutulmamalıdır.

Maaş haczi konusuna muhatap işçi artık  şirketinizde çalışmıyorsa tebligatı aldıktan 7 gün  içerisinde ilgili kuruma dilekçe ile cevap vermelisiniz ve SGK çıkış bildirgesini ek olarak dilekçeye eklemelisiniz.

2 Maaş haczi konusuna muhatap işçi şirketinizde çalışıyorsa bu durumda 2 yol izlenebilir;

  • Bunlardan 1.’si borç peşin olarak hemen kapatılmak isteniyorsa Alacaklı vekili olan Avukat ya da Avukatlık firmasıyla irtibata geçip borcun güncel bakiyesini öğrenip ona göre aynı gün içerisinde borç kapatılabilir. Bunun avantajı pazarlık imkanı olmasıdır. Avukatlık firması İcra Müdürlüğünden aldığı borcu yoktur yazısını size 15 gün içerisinde gönderecektir.

 

  • 2.Yol ise maaşına icra gelen kişinin hali hazırda icra kesintisi olup olmadığına bakılır. Daha önce gelen icra kağıdı var ise bu en son gelen icra en son sıraya alınır ve cevap yazısında bu durum karşı tarafa bildirilir (İcra takibinde kaçıncı sırada olduğu bilgisi). Aynı anda birden fazla icra işlemi yürütülemez. Maaşının 1/4’ünden fazlası haczedilemez.

Prim” ve “Fazla Mesai Ücretleri”nin tamamı haczedilebilir. Ayrıca işçilerin işyerinden almış oldukları “kıdem tazminatı”, “ihbar tazminatı”, “emekli ikramiyesi” de tamamı haczedilebilir.

Not: İcra sadece maaşa değil tüm ödemelere uygulanır.

İşçi maaş haczi konulduktan sonra işten ayrıldığında alması gereken bir maaş varsa bu tutar kesilerek (1/4)  yine icra dosyasına yatırılmalı ve eğer başka alacakları varsa prim, ikramiye, fazla mesai ve kıdem tazminatı gibi bu tutarların tamamı icra dosyasına ödenmelidir ve işçinin işten ayrılış tarihi ile mevcut adreslerini icra dosyasına bildirmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir