İnsan Kaynakları Nedir?

IK

İnsan Kaynakları Yönetimi ya da herkesçe bilinen popüler ismiyle İK denildiği zaman akla ilk ne geliyor? Akla ilk gelen şey İnsan Kaynaklarının personel işe alan ve işten çıkaran bir departman olduğu. En büyük yanılgı ise bu algıda başlıyor. Çünkü algı gerçektir ve siz bu algıyı yönetemezseniz yaptıklarınızın ya da yapacaklarınızın pek bir kıymeti olmaz.
İnsan Kaynakları şirketlerin en değerli hazinesidir. Burada bahsedilen tabi ki İK departmanı değil tüm şirket çalışanlarıdır.


İnsan Kaynakları bir sistemdir. Kendi içerisinde döngüsü olan, her bir fonksiyonun bir makinenin dişlisinin bir çarkı  gibi birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olduğu ve hepsinin aynı anda ama farklı devinimlerle döndüğü bir sistemdir. Bir bütündür birbirine bağlıdır. Tüm fonksiyonları ayrı ayrı öneme sahiptir. O yüzden İK’nın tek bir fonksiyonuna odaklanıp diğerleri gözardı edilmemelidir.

Çağımızın çetin iş koşullarında nitelikli insan gücünü bünyesinde barındıran ve bu çalışanlardan istediği verimi alabilen şirketler geleceklerini teminat altına şimdiden almışlardır.Bu fonksiyonu yerine getirebilmek için diğer fonksiyonlarında birbirleriyle ahenk içinde çalışması gerekmektedir.

Tüm fonksiyonlardan ziyade en önemlisi ise İnsan Kaynakları Yönetimi (İK) şirketlerin ana unsuru olan İnsanı odak noktasına almalıdır ve her zaman bu konumlandırmaya göre hareket etmek durumundadır. İK gerçek anlamında budur. En değerli hazinenin tasarrufundan ve yönetiminden sorumludur. Bunun dışında olan bir İK düşünülemez. Olsa bile işlevi yoktur.

Günümüzde bir çok şirkette İnsan Kaynakları Departmanları maalesef bu asli görevini yerine getirmekten oldukça uzaktadır. Kimileri sadece moda olduğu için, kimileri ise İK adı altında geleneksel personel yönetimini devam ettirmektedir.

Kısacası İK, İnsanı ve algıyı yönetmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir