Engelli İşçi Çalıştıran İşveren Artık İŞKUR’dan Belge Almayacak

engelli teşvik

4857 sayılı kanunun 30 uncu maddesinde düzenlenen teşvikten yararlanmak isteyen işverenler artık bürokrasi ile boğuşmuyor. İŞKUR ile SGK arasında sağlanan veri  paylaşımı ve SGK “e-bildirge” programında yer alan “Engelli ve İşsizlik Teşvik Yönetimi” uygulamasının başlamasından sonra artık İŞKUR tarafından işverenlere engelli teşvik belgesi verilmesine gerek kalmamıştır.

Buna göre  4857 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin altıncı fıkrasında öngörülen sigorta primi teşvikinden yararlanmak isteyen özel sektör işverenleri tarafından teşvik kapsamında bildirilecek engelli sigortalıların e-Bildirge programında yer alan “Engelli ve İşsizlik Teşvik Yönetimi” ekranı üzerinden tanımlaması yapılabildiğinden, 2015/Ocak ayı dahil olmak üzere bundan böyle 19/8/2008 tarihli, 2008/77 sayılı Genelgede gerek teşvikten ilk yararlanma sırasında gerekse her yılın Ocak ayı içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz edilmesi gerektiği belirtilen (Ek-1) belgenin Türkiye İş Kurumundan onaylatılarak Kuruma ibraz edilmesine gerek bulunmadığını belirtmiştir.

Konuyla ilgili olarak SGK ve İŞKUR’un duyurularını aşağıdaki bağlantılara tıklayıp indirebilirsiniz;

09.02.2015 tarihli SGK Duyurusu

17.02.2015 tarihli İŞKUR Duyurusu

 

Söz konusu teşvikten yararlanmak isteyen işverenler;

  1. Öncelikle çalıştırdıkları engelli işçileri İŞKUR’a kayıt ve tescil ettirmeleri gerekmektedir.
  2. Ardından SGK “e-bildirge” programında yer alan “Engelli ve İşsizlik Teşvik Yönetimi” ekranı üzerinden sisteme kayıt etmeleri gerekmektedir.
  3. Daha sonra 14857 sayılı kanun numarasını seçerek düzenleyecekleri aylık prim ve hizmet ile SGK’ya bildirmeleri gerekmektedir.

 

Engelli teşvik indirimi nasıl hesaplanır?

4857 sayılı kanunun “Engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu” başlıklı 30 uncu maddesinin altıncı fıkrasına istinaden, çalışma gücü kayıp oranı %40’dan fazla olan engelli sigortalı istihdam eden tüm özel sektör işverenleri, anılan fıkrada belirtilen şartların sağlanması kaydıyla, her bir engelli sigortalı için prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren payının tamamı üzerinden teşvikten yararlanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir