Devam Mülakatı Nedir?

I love my job - positive concept handwritten on black chalkboard with volume red heart symbol

Devam mülakatı, çıkış mülakatına göre tercih edilmesi gereken önleyici bir görüşme türüdür. Çalışanlarınızın örgüte olan bağlılığını ve işlerine devam etmelerindeki asıl nedenleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Çıkış mülakatı ise sorunları çözmek için ya da işten ayrılmaya karar vermiş çalışanlara yardımcı olabilmek için artık çok geç kalınmış bir mülakat türüdür.

Devam mülakatları sizlere örgütün nasıl geliştirileceği ve örgütte başarılı çalışanların nasıl elde tutulmaya devam edileceğine dair bilgiler verecektir. Ayrıca örgütün ve departmanların hangi işleri hangi zamanda daha iyi  yaptığını öğrenmek için ve çalışanlar ile güven inşa etmek için de çok iyi  bir fırsattır. Bu fırsattan faydalanabilmek için örgüt kültürünüzün açık iletişim ve güven temeline dayanması önemlidir. Eğer örgüt kültürünüz bunlardan yoksun ise öncelikle bunları inşa etmenin bir yolunu bulmalısınız.

Devam mülakatları yapmaya karar  verirseniz şunu gözden kaçırmamanızda fayda var. Çalışanlar bu görüşmeler sonucunda bir şeylerin değişmesini bekleyeceklerdir. Bu görüşmelerden sonra olumlu değişiklikleri  yapmak zorundasınız. Bu değişiklikleri yaparken çalışanların görüş ve önerilerinin dikkate alındığının da belirtilmesinde yarar var.

Devam mülakatı çalışanın yöneticisi tarafından yapılmalıdır. İnsan kaynakları sorumlusu bu zorlu görüşmede yardımcı olabilir ancak bu görüşme yönetici ve çalışan arasındaki açık iletişimi özendirici nitelikte olmalıdır.

Görüşme öncesinde yöneticiler görüşmenin nasıl yapılacağı, hangi soruların sorulacağı, nasıl güven inşa edileceği ve etkili dinlemenin nasıl olacağı hakkında eğitim almalıdır. Bu eğitim yöneticilere etkili bir görüşme gerçekleştirmede yardımcı olacaktır.

Yöneticiler bu görüşme boyunca notlar almalı ve  aktif olarak dinlemelidir. Çalışanın konuşması teşvik edilmelidir.

Devam görüşmeleri genel geçer ve cevaplaması kolay olan sorular  ile başlamalıdır. Görüşme sürecinde taraflar kendini rahat hissettiğinde daha zor sorularda sorabilirsiniz. Devam mülakatları en az yarım saat en fazla bir saat sürmelidir.

Açılış 

Yöneticilerin kullanabileceği örnek giriş cümleleri aşağıdaki gibidir;

Seninle şirketimizde devam etmenin nedenleri hakkında konuşmak istiyorum böylece şirketin senin için nasıl daha iyi bir çalışma ortamı sağlaması gerektiğini anlayabilirim.

Seninle yaptığın işin nasıl gittiği hakkında gayri resmi bir görüşme yapmak istiyorum. Böylece yöneticin olarak elimden gelenin en iyisini senin için yapmaya çalışacağım.

Devam Görüşmesi Soruları

 • İşe geldiğinde hemen yapmak istediğin iş nedir?
 • Burada çalışmanın en çok hangi yönünü seviyorsun?
 • Seni buraya bağlayan nedir?
 • Değiştirme fırsatın olsaydı neyi değiştirirdin?
 • İşinden daha fazla tatmin olmanı sağlayacak olan şey nedir?
 • Şu anki pozisyonunda hangi yeteneklerini kullanamıyorsun?
 • Burada ne öğrenmek istiyorsun?
 • Seni ne motive ediyor?
 • Sana en iyi nasıl destek olabilirim?
 • Yöneticin olarak senin için daha fazla neler yapabilirim?
 • İşten ayrılmana neden olacak en önemli etmen nedir?

Kapanış

Kullanabileceğiniz örnek kapanış cümleleri aşağıdaki gibidir;

 • Örgütte çalışmaya devam etmene sebeb olan etmenleri anlattın. Anlattığın bazı sebebler senin işten ayrılmana neden olabilir. O zaman seninle birlikte bir plan yapalım ve çalışma ortamını senin için nasıl mükemmel bir duruma getirebiliriz  buna bakalım.
 • Düşüncelerini benimle paylaştığın için çok mutluyum. Senin için nasıl daha iyi bir çalışma ortamı sağlayabilirim bunlar üzerinde çalışacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir