Çalışan Memnuniyeti

42528712954ddebef15fe09.93531036

Çalışan memnuniyeti, çalışanların yaptıkları işten ve bulundukları pozisyondan duydukları hoşnutluktur. Buradaki memnuniyetten kasıt çalışanların gerçekten yaptıkları işten hoşnut  olmaları, yönetimin adil olduğunu düşünmeleri ve onları önemsediğini düşünmeleridir. Ayrıca çalışılan ortam ve iş arkadaşları da memnuniyette önemli bir faktördür.

Çalışan memnuniyeti şirketlerin şimdiki ve gelecekteki pozisyonları için hayati öneme sahiptir çünkü, müşteri memnuniyeti ve şirketin cirosunu doğrudan etkileyen öneme sahiptir. Bununla ilgili olarak aşağıdaki örneklere bakabiliriz;

Turkcell’in 2005 yılı çalışan memnuniyet oranı yüzde 85-90 aralığında. Turkcell İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, çalışan memnuniyeti ile müşteri memnuniyeti araştırma sonuçlarının her zaman paralel gerçekleştiğini söylüyor. Çalışan memnuniyeti artınca, müşteri memnuniyetinin de yükseldiğini belirten Kocabaş, bilgiye dayalı iş yapan şirketlerde insan kaynağının gelişimini sürekli kılmanın çok önemli olduğunu vurguluyor. Kocabaş memnun çalışana ve memnun müşteriye sahip olmak için yürünen yolda çalışanların kariyer hedeflerine ve şeffaf yönetim anlayışına da çok önem verdiklerini ifade ediyor.

Siemens Sanayi ve Ticaret, çalışan memnuniyetini her yıl bağımsız bir araştırma şirketinin anketleriyle ölçüyor. Araştırma sonuçları, son 5 yılda çalışan memnuniyetinde yaklaşık yüzde 50’lik bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. 2000 yılında çalışanlarının memnuniyet oranı yüzde 51 iken, 2005 yılına gelindiğinde bu oran yüzde 74’e yükseldi. Siemens İnsan Kaynakları Bölümü Liderlik Gelişimi Yöneticisi Nurdan Esen, çalışan memnuniyetinde yaşanan bu artışın, müşterilerin memnuniyet düzeyini de benzer oranlarda yukarı çektiğini söylüyor.

Deri sektörünün önde gelen şirketlerinden Desa’nın çalışan memnuniyeti yıllardır yüzde 85 düzeyinde seyrediyordu. Ancak, 2005 yılında bu oranda yüzde 7’lik bir artış yaşandı. Desa İK Müdürü Hamdi Paramyok, buna paralel olarak müşteri memnuniyetinin de arttığını söylüyor.

Çalışan memnuniyeti nasıl arttırılır?

Öncelikle şuan hangi aşamada olduğunuzu belirlemelisiniz. Bunun için çalışan memnuniyeti anketleri yapabilirsiniz. Anketler düzenli aralıklarla yapılmalı ve sonuçlarına göre eksik görülen noktalarda hemen eyleme geçilmelidir. Çünkü çalışanlar verdikleri geri bildirimin karşılığını hemen görmek isterler. Peki memnuniyet  nasıl artılır?

1 Çalışanlarınıza yetki ve sorumluluk verin

2 Çalışma ortamını iyileştirin

3 Bürokrasiyi kaldırın

4 Ofis içi iletişimin kalitesini artırın

5 Çalışanların kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayın

6 Çalışanlara tatmin edici yan haklar sunun

7 Çalışanlarınızı ödüllendirin ve takdir  edin

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir