Arkadaş, patron çocuğu bile müdür olarak işe başlamıyor!

marketing-manager

 

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu sonunda  sessizliğini bozdu! Hürriyet’in haberine göre konukoğlu yeni mezun mühendis aradıklarını ancak bulamadıklarını söyledi. Konukoğlu’nun belirttiği bu durum malesef ülkemizin acı bir gerçeği. Yeni mezunlarımız daha staj bile yapmadan girdikleri işte sordukları ilk soru ne zaman müdür olurum? Ne zaman yükselirim?. Ayrıca kendilerine önerilen pozisyonları küçümseme eğilimi var ve iş beğenmiyorlar. Bu durumu Konukoğlu şöyle anlatıyor; “İş başvurusuna gelenler önce telefon var mı? Otomobil var mı? Oda var mı? Kaç yılda müdür olurum? sorularını soruyorlar. Eskiden böyle değildi. Şimdi müdür olmak istiyor. Arkadaş patron çocuğu bile müdür olarak işe başlamıyor” dedi.

“Üniversiteyi yeni bitirmiş bir genci işe almak istiyoruz. Bir süre görüşmeler başlıyor. Ancak karşılaştığımız tablo iyi değil. Talepler bitmek bilmiyor. Fabrikada çalışacak bir mühendis önce ustanın altında çalışmalı. Bir parça üretecekse bile bunu ustayla yapmalı. Eskiden böyleydi. Ustanın altına mühendis verirdik. Şimdi kimse ustanın altında çalışmak istemiyor. ‘Ne zaman müdür’ olurum diye soruyor.” Üniversite-sanayi işbirliği alanında atılan adımların daha da ileriye gitmesi gerektiğini belirten Konukoğlu, “Bu Türkiye’nin geleceği için çok önemli. İstihdam artışı ve refah seviyesi için biz elimizden geleni yapıyoruz. Gaziantep’in durumu iyi. Ancak daha da iyi olabilir. Ben işe yeni başlayacak mühendislerle sık sık konuşuyorum ve anlatıyorum. 4 yılda müdür olunmaz belki 10 yılda da” diye konuştu.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu gözler önüne seren çarpıcı bir açıklama olmuş. Herkes müdür olamaz. Öncelikle insanların kendi potansiyellerini, hedeflerini, isteklerini, ilgi alanlarını, gerçekte ne yapmak istediklerini belirlemeleri  gerek. İş hayatına girer  girmez saplantı halinde müdür olma takıntısı kimseye hiçbir şey kazandırmayacaktır. Yaptığın işi nasıl daha iyi yapabilirim diye düşünmek, kendini daha iyi nasıl geliştirebileceğinin yollarını aramak size bir şeyler katacaktır. Zaten insan kendini geliştirdikçe karşısına fırsatlar çıkacak ve bu fırsatları değerlendirecektir.

İşsizliğin Nisan 2015 verilerine göre %9,6 seviyesinde olduğu ülkemizde daha çalışma hayatına yeni adım atan gençlerimizin bu taleplerde bulunmaları sosyal olarak ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu durumun çözümü ise eğitim ve ekonomi alanlarında yapılacak köklü reformlar ile mümkündür.

 

 

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29785208.asp

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir