6 Saatlik Mesai Mümkün Mü?

isve_bayra

İsveç‘te 6 saatlik günlük çalışma süresinin yaygınlaşması tartışıladursun bizim ülkemizde hala 45 saat çalışmayı az bulan zihniyet var. Adamlar çalışanlarını nasıl daha mutlu, verimli ve üretken yaparız onun derdindeler biz ise çalışanlarımızı nasıl daha fazla sömürebiliriz onun derdindeyiz. Saat hesabı yaparak bir yere varılamaz. Sonuçlara odaklanıp süreçleri iyileştirmeliyiz. Sonra “neden biz teknoloji üretemiyoruz?, neden gelişmiş ülkelerin standartlarına ulaşamıyoruz?” diye yakınırız. Çalışma ortamını daha iyi hale getirmeden, çalışanlara değer vermeden sadece fabrika kurarak , yatırım yaparak bir yere varılmaz. Önce insanları mutlu etmeyi öğrenmeliyiz. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Euronews’in haberine göre, İsveç‘te, 6 saatlik çalışma süresi yaygınlaşıyor. Altı saaatlik mesai, 13 yıl önce İsveç’in Göteborg kentinde bir otomobil bayiinde uygulanmaya başladı. Sonra Stockholm’de bir yazılım şirketi, yaşlı bakım evi ve hastaneler ile diğer bazı şirketlerde uygulandı.

SOSYAL MEDYA YASAK
İşverenler, toplantıların ve molaların çok kısa tutulduğu 6 saatlik mesai süresinin çalışanları özel hayatlarında daha mutlu, iş yaşamlarında da daha motive ve verimli kılarken, karlılığı da artırdığını söylüyor.Bu işyerlerinin bazılarında, çalışanların internette facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde zaman geçirmelerine ise izin verilmiyor.

“8 SAATLİK MESAİ VERİMLİ DEĞİL”
Geçtiğimiz yıl 6 saatlik mesai uygulamasına geçen Stockholm merkezli Filimindus yazılım firmasının CEO’su Linus Feld konuyla ilgili olarak, “Sekiz saatlik çalışma süresi, bizim düşündüğümüz kadar verimli değil. Bir iş için sekiz saat boyunca odaklanmak sonra da iş dışındaki özel hayatınızı yürütmeniz zor. Çalışanların 6 satlik sürede sosyal medyada zaman geçirmelerine izin verilmiyor ama bu onların ofiste daha yoğun motive olmalarını sağlıyor. İşten çıkınca da özel hayatları için yeterli enerji bulmuş oluyorlar.” diyor.

 

Kaynak: http://www.capital.com.tr/haber/6-saatlik-mesai-mumkun-mu-haberdetay-13113

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir